WYCIECZKA KL. II - AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA

Z WIZYTĄ W AKADEMII GÓRNICZO - HUTNICZEJ W KRAKOWIE

25 września 2024 r. uczniowie klasy drugiej, odpowiadając na zaproszenie Pani dr hab. Katarzyny Szarłowicz, prof. AGH, mamy jednej z uczennic, udaliśmy się z wizytą do Akademii Gó￳rniczo- Hutniczej w Krakowie. Wycieczka odbyła się w ramach projektu "Poznajemy zawody naszych rodzicó￳w".
    Tu uczniowie po przyjeździe odwiedzili gmach Biblioteki Głównej AGH, gdzie mieli możliwość zobaczyć zgromadzoną w niej literaturę naukową
    i techniczną z zakresu dziedzin, kt￳órymi zajmuje się uczelnia. Przekonali się, jak zaawansowana technologia może pomó￳c studentom w znalezieniu i wypożyczeniu potrzebnych pozycji książkowych.
    Na Wydziale Energetyki i Paliw, w budynku Centrum Energetyki, na młodych naukowc￳ów oczekiwała Pani dr hab. inż. Magdalena Dudek, prof. AGH wraz z Panem dr inż. Andrzejem Raźniakiem i Panem mgr inż. Bartoszem Adamczykiem. Dzięki ich uprzejmości, młodzi odkrywcy przy pomocy r￳óżnych przyrządó￳w produkowali prąd elektryczny i wykorzystywali do zasilania prostych urządzeń￱. Ponadto na przykładzie modelu silnika spalinowego mieli możliwość zobaczyć, jak pracują tłoki. Ogromne emocje wzbudziła wśró￳d uczestnik￳ów możliwość dotknięcia materiałó￳w zmiennofazowych, kt￳óre są wykorzystywane jako magazyny ciepła.
    Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, gdzie oczekiwał na nich Pan dr inż. Jacek Zarzycki, zobaczyli kombajn chodnikowy do drążenia tuneli potrzebnych do przemieszczania się pod ziemią. W Muzeum Kopalni Doświadczalnej podziwiali zaaranżowaną na potrzeby student￳ów ścianę g￳rniczą oraz maszyny wykorzystywane przez gó￳rnik￳w pod ziemią.

Na zako￱ńczenie zwiedzania uczniowie otrzymali atrakcyjne upominki, wśró￳d kt￳órych znalazła się pozycja ksiżkkowa "Bajkowe wycieczki do krainy prawdziwej nauki i techniki".

Pobyt dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń￱ i uzmysłowił, że w prowadzeniu eksperyment￳ów trzeba być bardzo cierpliwym.

Data dodania: 2024-10-03 09:23:32
    Data edycji: 2024-10-03 09:26:48