Istotnym elementem szkolnego systemu kształcenia i wychowania jest biblioteka szkolna, która funkcjonuje od początku istnienia szkoły. Poprzez swoją działalność biblioteka służy uczniom, nauczycielom i wpływa na podnoszenie jakości pracy szkoły. Biblioteka szkolna udostępnia książki i inne źródła informacji oraz świadczy usługi, które ułatwiają wszystkim rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia i efektywnego korzystania z informacji w rożnych postaciach i za pośrednictwem różnych mediów.
" Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem." - Józef Ignacy Krasicki
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI
PONIEDZIAŁEK |
8.35-12.35 |
WTOREK |
8.45-12.45 |
ŚRODA |
8.00-12.00 |
CZWARTEK |
8.30-12.30 |
PIĄTEK |
8.30-12.30 |
AKCJE BIBLIOTEKI
ROK SZKOLNY 2023/2024
"BAJKOWA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI"
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny "Bajkowa zakładka do książki". Celem konkursu
było rozwijanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej, odkrywanie przez dzieci własnych uzdolnień, kształtowanie poczucia estetyki, doskonalenie sprawności manualnych oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Zadaniem uczestników było wykonanie zakładki związanej z ulubioną bajką, z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród uczniów klas młodszych. Dziękujemy za udział i gratulujemy wszystkim laureatom.
"MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"
W klasie I odbyły się zajęcia czytelnicze w ramach projektu "Mała książka, wielki człowiek". Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, poznały też takie zawody jak pisarz, ilustrator, korektor, drukarz, grafik, czy też introligator. Podsumowaniem spotkania było wręczenie wszystkim uczestnikom pakietów czytelniczych, specjalnie przygotowanych dla pierwszoklasistów.
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
PRZERWA NA CZYTANIE
Pobiliśmy rekord w ilości czytających osób w naszej szkole Nawet przedszkolaki dzielnie przyłączyły się do akcji ze wsparciem Szkolnego Koła Wolontariatu Wszystkim bardzo dziękujemy i nieustannie zachęcamy: czytajcie!!!
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Dzień Głośnego Czytania w ramach realizacji Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa także i w naszej szkole uczniowie przyłączyli się do tej świetnej akcji
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
ROK SZKOLNY 2022/2023
PRZERWA NA CZYTANIE
Uczniowie i nauczycielę wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.
ROK SZKOLNY 2021/2022
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
ROK SZKOLNY 2020/2021
MOJA MAŁA KSIĄŻECZKA
W naszej szole odbył się konkurs czytelniczy „Moja mała książeczka”, zorganizowany przez bibliotekę. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było samodzielne napisanie, wykonaniei zilustrowanie książki. Jury miało duży problem z przyznaniem nagród, gdyż wszyscy wykonawcy podeszli do zadania bardzo profesjonalnie i stworzone przez nich opowiadania były nie tylko bardzo ciekawe, ale również niezwykle starannie wykonane. Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Ozdobili swoje prace bogatymi ilustracjami, a wymyślone przez nich historie czytało się z prawdziwą przyjemnością. Po długim namyśle postanowiono przyznać trzy pierwsze miejsca następującym uczniom:
W kategorii klas młodszych:
Filip Ziarkowski – klasa II ( Album Piłkarzy)
Emilia Węgiel – klasa III ( Święta Bożego Narodzenia)
W kategorii klas starszych:
Mateusz Kłosowski – klasa VII ( Wehikuł czasu)
Gratulujemy wszystkim laureatom i zachęcamy do udziału w następnych konkursach.!
CZYTANIE MA MOC
W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu czytelniczego „Czytanie ma moc”. Jego realizacja polega na przeprowadzeniu cyklu ciekawych zajęć w klasach młodszych. Mają one na celu rozwijanie aktywności czytelniczej naszych wychowanków, ćwiczenie technik czytania, zainteresowanie uczniów książką i wprowadzanie ich w świat literatury. Dla klas pierwszych są to „Warsztaty słowa”, które poszerzają zasób słownictwa dzieci, uczą nowych znaczeń, a także świadomego i twórczego posługiwania się językiem. Dla klas drugich proponowane są „Warsztaty wyobraźni”, które pokażą siłę ludzkiej kreatywności i nauczą dzieci myśleć oraz działać poza schematami. Dla klas trzecich przygotowane zostały „Warsztaty przygody”, w których uczestnicy skupią się na akcji, zaskakujących przypadkach i przeróżnych emocjach związanych z przygodą.
Głównym celem programu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci, na podstawie wartościowych i niosących walory edukacyjne książek wydawnictwa „ Znak”. Szkolna biblioteka otrzymała od wydawnictwa zestaw książek, z których korzystać mogą nasi czytelnicy.
Zachęcamy do ich wypożyczania !!!
1000 POWODÓW, BY CZYTAĆ
Nasza szkoła zgłosiła udział w konkursie organizowanym przez Empik „1000 powodów, by czytać”.
Uczniowie przygotowali prace konkursowe a wynik konkursu uzależniony jest ilości oddanych głosów.
Nagrodą w konkursie jest pakiet 1000 książek do biblioteki szkolnej i 3 czytniki Pocket Book z katalogiem ponad 30 tys. e-booków na 30 dni z przeznaczeniem do udostępnienia w bibliotece.
Aby zdobyć nagrody wystarczy zagłosować w następujący sposób:
Wynik głosowania można sprawdzać na bieżąco w aplikacji mobilnej.
Głosujący mogą oddawać jeden głos na Prace Konkursowe w każdym dniu trwania Głosowania.
Głosowanie odbywa się wyłącznie w Aplikacji mobilnej Empiku.
PRZERWA NA CZYTANIE
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwa na czytanie", która realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Pierwszy raz podjęliśmy wyzwanie i dołączyliśmy do tego wydarzenia. Wielu uczniów, ale również kilkoro przedstawicieli grona pedagogicznego, przyjęło zaproszenie i dołączyło do bicia rekordu. Wspólne czytanie odbyło się także w oddziałach przedszkolnych.
Uczniowie mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej biblioteki.
W efekcie akcja skupiła 98 uczestników, jak na pierwszy raz wynik jest wielce zadowalający. Bardzo nam miło, że nasi uczniowie tak licznie dopisali - bardzo wszystkim dziękujemy. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.
Wychowujemy w oparciu o wartości uniwersalne oraz w duchu tradycji swojego miejsca pochodzenia. Naszym działaniom przyświecają słowa Jana Pawła II:
"W wychowaniu bowiem chodzi o to, by człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem- o to ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał"
32-082 Bolechowice
Kobylany, ul. Jana Pawła II 61