W naszej szkole realizujemy projekt Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne. W ramach realizacji projektu zakupione zostały nowości wydawnicze za kwotę 1500 złotych. Zaplanowano też wiele różnych akcji, które na bieżąco publikujemy w zakładce aktualności.
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
POZNAJ POLSKĘ
Celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra. W ramach projektu zostaną zrealizowane 2 wycieczki. Jedna 3 - dniowa dla uczniw klas 4-8 do Warszawy, druda jednodniowa dla ucnziów klas 1-3 do Krakowa.
SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO
"Szkoła odpowiedzialna cyfrowo” realizowana jest przez Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, która zajmuje się edukacją społeczeństwa na temat cyfrowej higieny i profilaktyki e-uzależnień wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.
Korzyści z dołączenia do ogólnopolskiej sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo:
"PROJEKT ZUS"
„BAKCYL”
Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL to strategiczne, długofalowe partnerstwo firm i instytucji sektora bankowego w Polsce na rzecz podnoszenia poziomu wiedzy młodego pokolenia z zakresu praktycznych finansów. Projekt jest częścią jednego z największych niekomercyjnych programów edukacyjnych sektora finansowego w skali Europy “Bankowcy dla Edukacji”. W ramach działań prowadzone są spotkania online w klasach V-VII. Temat lekcji „Twoje pieniądze” pomoże uczniom m. in.: doceniać znaczenie systematycznego oszczędzania, zrozumieć celowość budowania „funduszu bezpieczeństwa” i rozróżniać dochody i wydatki w życiu codziennym. Zagadnienie kolejnego spotkania „Od oszczędzania do inwestowania” pokaże naszej młodzieży czym różni się oszczędzanie od inwestowania, zaznajomi z zasadami bezpiecznych płatności w Internecie i płatności mobilnych. Po zakończeniu projektu uczniowie będą potrafili bezpiecznie korzystać z usług bankowych, m.in. z konta osobistego i karty debetowej, zrozumieją jak działa lokata i kapitalizacja odsetek, poznają rolę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Projekt przybliży też temat „Bezpieczeństwa w Cyberprzestrzeni”.
Projekt ma na celu promowania aktywności fizycznej jako sposobu na poprawę zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci. Zdrowie, sprawność fizyczna i ruch odgrywają kluczową rolę w rozwoju osobistym i mogą pomóc dziecku rozwinąć fizyczne i psychiczne narzędzia umożliwiające mu jak najlepsze życie. Naszą misją jest udostępnienie tych narzędzi wszystkim. Od stycznia rozpoczynamy przygotowania do Pho3nix Active School, największego święta Międzynarodowego Dnia Sportu! Pho3nix Active School to międzyszkolny konkurs o tytuł Najbardziej Inspirującej Szkoły i Najbardziej Aktywnej Szkoły w całym kraju.
Celem obchodów tygodnia ruchu z Pho3nix jest zaangażowanie jak największej liczby placówek szkolnych oraz zmiana nastawienia najmłodszych dzieci do sportu. Obecnie działania Pho3nix Kids skupiają się przede wszystkim na przestrzeni online - na kanale You Tube oraz w aplikacji mobilnej Pho3nix Kids, do której oferujemy darmowy dostęp każdemu uczniowi i każdej szkole podstawowej. Na naszych platformach znajduje się ponad 100 filmów z ćwiczeniami, przygotowanych przez profesjonalnych trenerów dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Poza aktywnością on line każdy uczestnik może wykonywać ćwiczenia fizyczne poprzez swój udział w różnych akcjach.
Dołączyliśmy do kolejnego projektu "Asy internetu". Początkowo będzie realizowany w klasie VI a sukcesywnie będziemy go wprowadzać w kolejnych klasach.
W dzisiejszych czasach internet przenika wszystkie sfery życia. Wierzymy, że ułatwia zdobywanie wiedzy, inspiruje, pobudza kreatywność i tworzy nowe możliwości rozwoju. Widzimy także naszą odpowiedzialność we wspieraniu dzieci, rodziców i nauczycieli w bezpiecznym korzystaniu z sieci i czerpaniu korzyści z szans i możliwości, jakie ona oferuje.
Aby zachować bezpieczeństwo i wykorzystać potencjał internetu do nauki i rozwoju, wszyscy powinniśmy trzymać się uniwersalnych zasad. Takich, które sprawdzają się zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym.
Uważamy, że wszędzie obowiązują te same zasady zachowania – Rozsądek, Uważność, Siła (Asertywność), Życzliwość i Odwaga. Są to również przewodnie myśli programu edukacyjnego Asy Internetu, który uczy dzieci jak eksplorować internet w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Uczy jak być dobrymi obywatelami w internecie.
„PrzyGOTUJMY lepszy świat”
To program edukacyjny dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, którego celem jest pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają znaczenie dla nich i dla naszej planety.
Chcemy działać dla dobra dzieci, przyszłych pokoleń i świata. Dlatego pokazujemy, jak drobna zmiana na naszym talerzu może być korzystna dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska: przywrócić ziemi bioróżnorodność, ograniczyć emisję gazów, oszczędzić hektolitry wody, uratować tysiące gatunków roślin i zwierząt.
Uczestniczące w programie dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające im wybierać w diecie to, co najlepsze dla nich i dla planety. Poznają ciekawe przepisy i samodzielnie lub z rodzicami przygotowują posiłki oparte na składnikach roślinnych. Podzielenie się zdjęciem każdego posiłku to możliwość zdobycia cennych punktów w grze o nagrody indywidualne i dla klasy.
"PROGRAM DLA SZKÓŁ"
Nasza szkoła przystąpiła do „Programu dla szkół” przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół (Dz. U. z 2020 r., poz. 1511) oraz do uczestnictwa w programie.
Projekt scala aspekty związane z rolnictwem, zdrowiem oraz edukacją.
W programie mogą uczestniczyć uczniowie klas I-V.Uczniowie uczestniczący w programie, których rodzice / prawni opiekunowie wyrazili na to zgodę, otrzymują owoce i warzywa i uczestniczą w działaniach o charakterze edukacyjnym.
"MAGICZNA MOC BAJEK'' - Międzynarodowy Projekt Czytelniczy
Nasze przedszkole w roku szkolnym 2020/2021 bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym, którego głównym celem jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postwa społecznych wobec osób z niepełnośprawnością.
UNIWERSYTET DZIECI W KLASIE
W trakcie roku szkolnego 2020/2021 uczniowie naszej szkoły zostaną studentami Uniwersytetu Dzieci w Klasie i wezmą udział w projektach edukacyjnych Fundacji Uniwersytetu Dzieci
Podczas cyklu inspirujących lekcji uczniowie:
- zobaczą 8 mini wykładów, prowadzonych przez naukowców i ekspertów, które rozbudzą jego ciekawość,
- rozwiną swoje kompetencje − planowania, krytycznego myślenia, wyciągania wniosków i współpracy,
- będą uczyć się poprzez zabawę − eksperymentować, konstruować i badać,
- dowiedzą się, jak pracować metodą projektu i wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę.
Projekt w kl. IV: "Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?"
Projekt w kl.V: "Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?"
PROGRAM WCZESNEJ PROFILAKTYKI "CUKIERKI" W KL. I-III
Program Profilaktyczny „Cukierki” rekomendowany jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Program Wczesnej Profilaktyki „Cukierki” jest propozycją zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej skierowanej do dzieci w wieku 6 - 10 lat. Ma charakter edukacyjny, jego zadaniem jest uczenie dzieci dystansu do osób nieznajomych, które w jakikolwiek sposób mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Zajęcia obejmują spotkania dla dzieci, w czasie których są zapoznawani z wiedzą dotyczącą adekwatnego zachowania w sytuacjach ryzykownych, odpowiedniego uczenia asertywności. Założeniem programu jest zachęcanie do angażowania w zabawę wszystkich dzieci, uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych, pozytywna solidarność grupowa. Z tego punku widzenia, program ma charakter wychowawczy oraz wyjątkowe znaczenie profilaktyczne.
PRZERWA NA CZYTANIE
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Przerwa na czytanie", która realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem akcji jest m.in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Pierwszy raz podjęliśmy wyzwanie i dołączyliśmy do tego wydarzenia. Wielu uczniów, ale również kilkoro przedstawicieli grona pedagogicznego, przyjęło zaproszenie i dołączyło do bicia rekordu. Wspólne czytanie odbyło się także w oddziałach przedszkolnych. Uczniowie mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej biblioteki.
W efekcie akcja skupiła 98 uczestników, jak na pierwszy raz wynik jest wielce zadowalający. Bardzo nam miło, że nasi uczniowie tak licznie dopisali - bardzo wszystkim dziękujemy. Podziękowania należą się również nauczycielom za czynny udział w akcji i dawanie dobrego przykładu swoim podopiecznym, jak również za życzliwość i miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej.
Wychowujemy w oparciu o wartości uniwersalne oraz w duchu tradycji swojego miejsca pochodzenia. Naszym działaniom przyświecają słowa Jana Pawła II:
"W wychowaniu bowiem chodzi o to, by człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem- o to ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał"
32-082 Bolechowice
Kobylany, ul. Jana Pawła II 61