Czym zajmuje się pedagog w szkole?

Rola pedagoga szkolnego to rozwiązywanie trudnych spraw, często pedagog kojarzy się  z mnóstwem dokumentacji, ale jego nadrzędnym celem jest wsparcie – uczniów, rodziców i nauczycieli. To osoba do której można przyjść, kiedy przeżywamy ciężkie chwile, liczyć na zrozumienie i pomoc. Rolą pedagoga nie jest ocenianie, ale pomaganie i wspieranie, w zależności od tego, jakiej pomocy i wsparcia uczeń potrzebuje.

Pedagog szkolny - mgr Iwona Kuśnierz

Mail: pedagog@spkobylany.edu.pl

Wszystkie wyszczególnione zadania pedagoga reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

ZADANIE 1. Prowadzenie badań i wszelkich działań mających na celu diagnozowanie uczniów pod kątem ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych.

ZADANIE 2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczej uczniów.

ZADANIE 3. Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.

ZADANIE 4. Działania profilaktyczne podejmowane przez pedagogów i psychologów z zakresu profilaktyki uzależnień oraz innych problemów dzieci i młodzież (np. cyberprzemocy, depresji, okresu dorastania).

ZADANIE 5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych i zapobieganie zaburzeniom zachowania. To także inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym.

ZADANIE 6. Prowadzenie przez pedagoga lub psychologa szkolnego działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.

ZADANIE 7. Zapewnienie pomocy rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.

ZADANIE 8. Polega przede wszystkim na wspieraniu nauczycieli, wychowawców oraz szkolnych specjalistów w zakresie rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, a także udzielaniu uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole, które dokładnie zostały opisane w prezentacji.

Prezentacja do pobrania: Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w przedszkolu, szkole i  placówce.

Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

Od 6 września 2021 działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

Poniżej znajdują się instytucje, numery telefonów i strony internetowe służące pomocą w sytuacjach trudnych czy traumatycznych. Wszystkich, którzy borykają się z problemami lub czują, że ich kondycja emocjonalna i psychiczna nie jest w najlepszej formie zachęcam do skorzystania z pomocy. Najważniejsze to pamiętać, że nie jest się samemu.

Numery telefonu pod którymi można uzyskać wsparcie:

• 800 70 2222 – CENTRUM WSPARCIA DLA OSÓB W STANIE KRYZYSU
      PSYCHICZNEGO
    • 800 080 222 – CAŁODOBOWA BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, RODZICÓW ORAZ NAUCZYCIELI
    • 116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
    • 116 123 – TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB DOROSŁYCH W KRYZYSIE EMOCJONALNYM
    • 800 12 12 12 – TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA
    • 800 12 00 02 – OGÓLNOPOLSKI TELEFON DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE „NIEBIESKA LINIA”
    • 800 120 226 – POLICYJNY TELEFON ZAUFANIA DS. PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE
    • 800 100 100 – BEZPŁATNA I ANONIMOWA POMOC TELEFONICZNA I ONLINE DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI
    • 800 111 123 – TUMBOLINIA
    • 800 108 108 – BEZPŁATNA LINIA WSPARCIA DLA OSÓB PO STRACIE BLISKICH